Pink har længe været den frække kontrastfarve, men nu rykker gul - og ikke kun fordi det er påske. Ifølge trendforskere er gul simpelthen det nye pink. Heldigt, for i planteverdenen myldrer det med gule blomster.

 

Gul holder sit indtog i boligen det kommende års tid. Gul er dog ikke bare gul - gul kan være solsikkegul, sennepsgul, karrygul, citrongul, rapsgul, pastelgul, osv. Det karakteristiske er, at farven ofte optræder i sammensætninger med reference til planteverdenen. Forudsigelsen kommer fra Anja Falk Gaede, der er trendredaktør i pej gruppen.

Gul er det nye pink.
Nu skal kontrastfarven og blomsterne være gule.

- Uden at nedgøre pink og farvens betydning i eksempelvis mode og indretning, så trænger vi simpelthen til noget nyt at se på. Når vi som trendforskere derfor udnævner gul til at være den nye pink, betyder det naturligvis ikke, at vi vender op og ned på hele farvespektret, men derimod hentydes der til brugen eller det hidtidige omfang af pink. Fra de ting i indretningen, der tidligere var pink, flyttes fokus nu over på gul, forklarer Anja Falk Gaede.

Ikke mindst foråret passer rigtig fint sammen med gul. Mange forårsblomster er gule og gul er nærmest symbolet på sol, varme og energi. Derudover er ikke mindst påsken indbegrebet af gul.

Vil man være med på trenden, så har planteverdenen et stort udvalg i den moderigtige farve, for gul er den mest almindeligt forekommende blomsterfarve. Hos stueplanterne har forædlingen sørget for, at de forskellige arter findes i mange farver og derfor også i mange gule nuancer. Så trend eller påske, så er gul et forfriskende pust af forår i stuen.


Gule blomster:

Lagt på Havebureauet.dk 24.03.2010
© Havebureauet
Tekst, fotos, grafik, m.m. må ikke gengives andre steder
uden forudgående skriftlig aftale med Havebureauet.
 
 







Tilbage | Top

Sidst opdateret 24. marts 2010